2017 rugpjūčio 21, Pirmadienis M. Daukšos g. 34, Kaunas


MAŽĄJĮ TEATRĄ "EURO-SCENE" FESTIVALYJE LYDĖJO SĖKMĖ

Autorius: Rūta KANOPKAITĖ
Šaltinis: Kauno diena, 2005-01-19

Kauniečių spektaklį "Katytė P" vokiečių kritikai priskyrė programos "grietinėlei".

Lietuvos teatrinei kultūrai festivalyje Leipcige atstovavęs Mažasis teatras parodė režisieriaus Vytauto Balsio pagal pagarsėjusią Eve Ensler pjesę "Vaginos monologai" pastatytą spektaklį. Nors Vokietijoje vaidinti teko lapkričio mėnesį, atsiliepimus apie pasirodymą festivalyje kauniečiai baigė kaupti tik dabar. Storame aplanke - devynių solidžių Vokietijos laikraščių, keturiolikos radijo ir televizijos laidų pastabos ir vertinimai. Tokio dėmesio sulaukė toli gražu ne visi festivalio dalyviai.

Sukvietė ES naujokus

"Nuo 1991 metų Leipcige vykstantis "Euro-scene" festivalis pristato modernios pakraipos dramos ir šokio spektaklius. 2004-ųjų lapkritį šis renginys buvo skirtas pažinčiai su dešimčia naujųjų Europos Sąjungos narių. Savo spektaklius festivalyje parodė 25 teatrai iš Estijos, Čekijos, Kipro, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Maltos, Slovėnijos, Slovakijos, Vengrijos. Mūsų šaliai festivalyje atstovavome mes ir "Auros" šokio teatras, parodęs Birutės Letukaitės spektaklį "Extremum Mobile". Dalyvius atsirinko ir kvietė patys festivalio organizatoriai, prieš atvažiavęį Lietuvą pasižiūrėti spektaklių",- pasakojo Mažojo teatro režisierius Vytautas Balsys.

"Į Vokietiją iškeliavome kaip "balti žmonės" - dviaukščiu autobusu, kuriame pakako vietos ir dekoracijoms bei rekvizitui, ir septyniems žmonėms iš Mažojo teatro. Gastrolių išlaidas padengė festivalio organizatoriai",- pasakojo kuklią Savivaldybės dotaciją gaunančio teatro direktorius ir aktorius Audrius Baniūnas.

Kauniečių spektaklis suintrigavo

Mažasis teatras parodė du festivalinius "Katytė P" spektaklius Leipcige ir vieną Drezdene. "Drezdene irgi vyko satelitiniai festivalio renginiai, tad mums buvo pasiūlyta parodyti savo spektaklį tenykštei publikai. Žiūrovų reakcija visus tris vakarus buvo pribloškianti. Kai mums po spektaklio salė nenutilsdama plojo pusvalandį, pajuokavome: "Gal jiems sumokėta?" Mums atšovė: "Pabandyk papirkti vokietį". Iš tiesų tenykštė publika nešykšti dėmesio, jei spektaklis patinka, ir gali be gailesčio nušvilpti, jei pasijunta apvilta",- pasakojo Vytautas Balsys, prieš keliolika metų su Gėtės instituto stipendija stažavęs Hamburgo Thalia teatre.

Feministinė amerikiečių dramaturgės Eve Ensler pjesė "Vaginos monologai", pagal kurią V.Balsys pastatė "Katytę P", Vokietijoje gerai žinoma, statyta daugelyje scenų. Vietos publiką suintrigavo: ką dar iš šios šokiruojančios pjesės bando išpešti ES naujokai? Pasak vokiečių žiniasklaidos bei kritikų, naują aspektą pjesei suteikė ir pakeistas jos provokuojantis pavadinimas, ir tai, kad feministinį tekstą perteikia keturi frakuoti vyrai. Toks "atsiribojimo efektas", keliantis asociacijas su vokiečių teatralo ir dramaturgo B.Brechto teatrinės mokyklos idėjoms, suteikė netikėtų atspalvių lietuvių spektakliui, pastebėjo recenzentai. Vienas kritikas pabrėžė, kad kauniečiai skandalinguosius "Vaginos monologus" sugebėjo "serviruoti delikačiai", kitas pavadino spektaklį "Katytė P" "festivalio grietinėle". "Iš 25 festivalyje dalyvavusių teatrų spaudos atsiliepimuose buvo minimi tik 6. Mažasis teatras į tą šešetuką pateko",- sakė V.Balsys.

Kad Mažojo teatro spektaklis yra tarp "Euro-scene" favoritų, bylojo ir jo nuotraukos, puošusios festivalio bukletų, programų viršelius.

Šansas patekti į Vakarų meno rinką

Teatrų pasirodymai Leipcige vyko įvairiose festivalio aikštelėse - nuo kamerinių erdvių iki sporto rūmų. Mes vaidinome "Fact" teatro patalpose, kuris savo erdvės parametrais idealiai atitiko mūsiškį, todėl spektaklyje nieko nereikėjo keisti. Po festivalio spektaklių būdavo numatyti nacionalinės muzikos ir vaišių vakarėliai. Pastebėjome, kad nesėkmingai pasirodžiusiems teatrams rengėjų padėka "Ačiū, kad dalyvavote" viskas ir pasibaigdavo. Mūsiškis vakarėlis truko iki paryčių ir buvo unikalus tuo, kad degustuotas ne tik mūsų atsivežtas "kndziukas" ir šakotis. Lietuviškai vakaronei išvirti cepelinų pasišovė... patys vokiečiai. Žinoma, prieš tai išklausę mūsiškio aktoriaus Sauliaus Bagaliūno "instrukcijas",- pasakojo Audrius Baniūnas ir pridūrė, kad tarp žiūrovų buvo nemažai ir Vokietijoje gyvenančių lietuvių.

"Euro-scene" festivalis yra ir savotiška mugė. Spektaklius žiūri įvairių šalių teatro vadybininkai, festivalių organizatoriai, kurie patikusius kviečia, perka. Dėmesys naujosioms ES narėms didelis, visiems įdomu, kas jos per vienos, koks jų kultūros potencialas. Mūsų teatru susidomėjo Liuksemburgas, žadėjo kviesti į būsimus festivalius "Euro-scene" direktorė Ana Elizabeta Volf",- dalijosi įspūdžiais režisierius Vytautas Balsys.

Pasisekimo Vokietijoje sulaukęs Mažojo teatro spektaklis "Katytė P" yra lankomiausias šio kolektyvo pastatymas. 2003 metų pavasarį rampos šviesą išvydęs spektaklis suvaidintas jau daugiau nei septyniasdešimt kartų.

 
© Kauno mažasis teatras. Visos teisės saugomos.