2017 rugpjūčio 21, Pirmadienis M. Daukšos g. 34, Kaunas


TEATRE MEDŽIOJAMI INTELIGENTAI

Autorius: Markas ZINGERIS
Šaltinis: Lietuvos rytas, 1997-04-30

Užvakar Mažajame teatre buvo parodyta S.Mrožeko pjesė "Karolis". Pasak statytojo, šiuo metu tai vienintelė Lietuvoje ir Lenkijoje kadaise itin populiaraus dramaturgo pjesė Lietuvos scenose.

Likus kelioms minutėms iki spektaklio, pilnose svečių teatro kavinėje "Suflerio būdelė" režisierius Arvydas Lebeliūnas papasakojo "Laikinajai sostinei", kodėl jis pasirinko kaip tik šį kūrinį: "Studijų laikais mes S.Mrožeką vaidindavom Vilniuje pusiau pogrindžio sąlygomis. Perskaičius pjesę "Karolis", į akis krito paralelės su šia diena. Pats S.Mrožekas kalbėdavo apie amžiną konfliktą tarp inteligentų ir pragmatikų.

Trys pjesės veikėjai atstovauja skirtingiems visuomenės sluoksniams: Anūkas yra trisdešimtmetis, tarkime, verslininkas, Okulistas – inteligentas. Senelis yra tarsi ką tik nulipęs nuo revoliucijos šarvuočio. Anūkas medžioja "Karolį", tai yra bendrinis kitokios mąstysenos žmonių vardas. Pabaigoje, nušovę "Karolį", Senelis su Anūku sako: "Mes dar sugrįšim". Taigi mūsų gyvensena bet kuriuo metu gali apsiversti - jie visados gali grįžti. Po nepriklausomybės atkūrimo praėjo septyneri metai, o ligi šiol scenoje neturime politinio farso, gali būti išskyrus "Radijo šou." Žiūrint spektaklį aiškėjo, kad Arvydas linksta ne tik į farsą, bet ir į kabaretą, kai ir Senelis su petingu Anūku, ir išdavęs artimą Okulistas šoka pagal pompastiškai liulančią reprezentacinę dainą ,,NeW York, New York". Pastarasis atsiduria tipiškoje aniems laikams inteligento bauginimo ir šantažo situacijoje bei eina į kompromisą, išduodamas už save geresnį. S.Mrožeko pjesė aktuali ir tuo , kad inteligentas ir šiais laikais kybo tarp dangaus ir žemės, jis ir šiais laikais, atsidūręs prieš chamą ir nuvorišą, yra bailus ir neryžtingas.

 
© Kauno mažasis teatras. Visos teisės saugomos.