2017 rugpjūčio 21, Pirmadienis M. Daukšos g. 34, Kaunas


KAUNE - SPEKTAKLIO "MĖNULIO KOJOS" PREMJERA

Autorius: Audronė PAULIUKEVIČIŪTĖ
Šaltinis: Laisvalaikis, 2006-03-09

Apie paauglių išgyvenimus pasakojantis Agnės Dilytės spektaklis "Mėnulio koja" - Kauno mažajame teatre ilgai laukta premjera.

Jaunimo problemoms skirtų pastatymų Lietuvos teatrų repertuaruose nuolatos pasigendama. Laikinosios sostinės senamiestyje įsikūrusio Kauno mažojo teatro režisierė Agnė Dilytė pritaria, kad universalių pjesių bei spektaklių, dominančių ir trylikamečių, ir keturiasdešimtmečių auditorijas, niša nėra užpildyta.

Jaunoji režisierė prisipažįsta atradusi erdvę savo kalbai - "Mėnulio kojai". Ši sceninė interpretacija pagal pačios Agnės Dilytės pjesę pasakoja apie miesto vaikus, jų emocijas, lūkesčius, paaugliškas hormonų audras, draugystę, šilumos troškimą, pirmuosius žingsnius į suaugusiųjų pasaulį - ne visada nuoširdų ir, deja, ne visuomet supratingą. Pasak autorės, paauglystės etapui būdingos aštrios reakcijos į tai, kas vyksta, skausmingas vertinimas. "Mėnulio koja" nėra koks pamokslas ar neginčytinas teiginys, atvirkščiai, spektaklis tarsi argumentuotas nūdienos komentaras. Nekonkrečioje erdvėje bei laike kuriamos atpažįstamos situacijos, diskutuojama apie aktualias (ne tik jaunimui) problemas.

"Svarbiausia spektaklyje - artumo bei laisvės ilgesys",- sako režisierė. Personažai Inga (Birutė Prekevičiūtė), Unė (Kristina Sidaraitė), Matas (Alius Veverskis) - trys draugai, kurių pasauliuose ima ryškėti ne vien tik rožinės spalvos, bet ir mezgasi painus išgyvenimų voratinklis, gimsta pirmoji meilė - nuoširdi ir nesavanaudiška. Jolita Masiulytė atlieka Mamos vaidmenį, Ramūnas Šimukauskas - jos meilužis Adolfas, Ingos pašaipiai vadinamas "eiliniu Alfonsu". Pjesėje moterų personažų daugiausiai, kiekviena jų tarsi pasirinkimo kryžkelėje. Ar įmanoma suderinti skirtingus gyvenimo vaidmenis, nuspręsti, kas esi - duktė, draugė, mylimoji, mama, moteris? Režisierė tiki: amžinoji tėvų ir vaikų konflikto tema, artumo troškimas ir noras pakeisti pasaulį - aktualios problemos, kurių sprendimo ieškant svarbi ir scenos meno funkcija. "Mėnulio kojoje" tikslingai vengta blogio akcentavimo, čia nėra narkotikų, žiaurumo. Siužetas sudėstytas iš atskirų faktus atspindinčių akimirkų - aktualių visiems, kad, pasak režisierės, kiekvienas galėtų atrasti ką nors sau. Ir nesvarbus žiūrovo amžius - juk laisvės ir meilės tema atpažįstama visų.

Neatsiejama režisierės kūrybos pagalbinė priemonė - muzika. Garso takelis dėliotas skrupulingai, kad atitiktų personažų nuotaikas. Artistų gyvai scenoje kuriami garsai - režisierės subtiliai pasirinkti, paįvairinantys muzikinį spektaklio paveikslą.

"Mėnulio koja" - ne pirmasis Agnės Dilytės pastatymas Kauno mažojo teatro scenoje. Žiūrovams puikiai pažįstami spektaklis vaikams "Žvaigždė, kurios krūtinėje kažkas tuksėjo", taip pat nebanali meilės istorija "Frenki ir Džonis" pagal Terenso Maknilo pjesę, ji pelnė režisierei "Fortūnos" diplomą.

 
© Kauno mažasis teatras. Visos teisės saugomos.