2017 rugpjūčio 21, Pirmadienis M. Daukšos g. 34, Kaunas


ŠVĘSTI MERGVAKARIO - Į MAŽOJO TEATRO SALĘ

Autorius: Dalia MUSTEIKYTĖ
Šaltinis: Lietuvos rytas, 2003-05-30

Atsisakė šokiruojančių žodžių

Kauno mažajame teatre rodomas spektaklis "Katytė "P" jo režisieriui Vytautui Balsiui sugrąžino seniai pamirštus jausmus.

"Iki "Katytės "P" buvau pamiršęs, kad teatras - gyvas. Geriausias spektaklio įvertinimas - žiūrovų reakcija. Tai - teatro gyvybės, jo teikiamo džiaugsmo paslaptis. Dėl to jaučiuosi beprotiškai laimingas",- džiaugėsi režisierius.

"Katytė P" pastatyta pagal vieną skandalingiausių šiuolaikinės dramaturgijos veikalų - amerikiečių autorės Eve Ensler pjesę "Vaginos monologai".

Vieniems juoką iki ašarų, kitiems - pasibaisėjimą keliantis kūrinys pastaraisiais metais Vakarų pasaulio teatruose išgarsėjo kaip šokiruojanti smurtą patyrusių moterų išpažintis.

V.Balsys šią pjesę savaip perdirbo, atidavė vaidinti keturiems vyrams ir pakeitė pavadinimą, atsisakęs daugelį intriguojančio žodžio "vagina".

Žodis "monologas" režisieriui irgi pasirodė netinkamas, nes, jo nuomone, tarp vyro ir moters galimas tik dialogas.

Dialogas vyksta ir tarp "Katytės P" aktorių bei žiūrovų. Gyva publikos reakcija ir pilnutėlė salė trupei ir pačiam V.Balsiui teikia didžiausią džiaugsmą ir pasitenkinimą savo darbu.

Žiūrovas trenkė durimis

"Po spektaklio žiūrovai dažnai stebisi, kodėl apie moteris kalba aktoriai vyrai. Publika klausia, iš kur vyrai gali tiek žinoti apie moteris.

Šis spektaklis - tarsi laužymas nusistovėjusios taisyklės, kad vyrai negali gerai pažinti moterų. Daug kas pripažįsta, kad, pamatę "Katytę P", išgirdo naujų įdomių dalykų.

Kartais manęs teiraujasi, kada aš pastatysiu spektaklį "Penio monologai".

Mielai pastatyčiau pjesę, kur būtų nagrinėjama vyrų psichologija taip kaip "Vaginos monologuose" analizuojamos moterys",- kalbėjo režisierius.

Kartą vienas žiūrovas nuomonę apie "Katytę P" pareiškė nesulaukęs spektaklio pabaigos.

Vos aktoriams pradėjus vaidinti, vyriškis išėjo iš salės, garsiai trenkęs durimis.

Pasipiktinęs žiūrovas prisėdo bare ir paaiškino išėjimo iš spektaklio priežastį: "Kažkokie piemenys man smegenis pudruoja".

Paklaustas, kodėl neina namo, o laiką leidžia bare, vyriškis atsakė, kad laukia salėje likusios žmonos. Išlenkęs kelis bokalus alaus, nekantrusis žiūrovas ėmė dvejoti dėl savo veiksmų: "Gal pasenau, dėl to taip reaguoju?"

Moterys liko sužavėtos

Į Kauno mažąjį teatrą užsukusios kelios ginekologės nusprendė, kad "Katytę P" reikėtų parodyti jų rengiamoje medikų konferencijoje.

Kartą šį spektaklį jau teko rodyti neįprastai auditorijai.

Teatro salė buvo užsakyta savaitės viduryje, trečiadienį. Likus dešimčiai minučių iki spektaklio pradžios, aktoriai ėmė nerimauti, nes nebuvo nė vieno žiūrovo.

Tačiau netrukus pro duris ėmė plaukti merginos ir moterys. Jų čia suėjo keliasdešimt.

Pasirodo, taip jos šventė vienos draugės mergvakarį.

"Nuo pat pradžių tarp žiūrovų ir aktorių atsirado ryšys.

Moterys kvatojo, reagavo į įvykius scenoje, tačiau neperžengė leistinų ribų. Paskui visas būrys norėjo likti teatre ir švęsti toliau.

Po kurio laiko gatvėje sutikau vieną vakarėlio dalyvių.

Ji dėkojo už spektaklį ir sakė, jog ketina netrukus vėl užsakyti visą salę ir sukviesti tos moterų draugijos narių antrąsias puses. Jos nori, kad "Katytę P" pamatytų ir vyrai",- prisiminė V.Balsys.

Nereikia didelės reklamos

Spektakliu "Katytė P" V.Balsys nenorėjo nieko šokiruoti. Tai - graudžiai juokingas žvilgsnis į jo paties vaikystę, kai suaugusios moterys kalbėdavosi apie intymiausius dalykus ir meilės nuotykius, manydamos, kad vaikai nieko apie tai nesupranta.

"Tos jų paslaptys man būdavo labai baisios ir sykiu juokingos. Juk visais laikais paaugliai kikena tarpuvartėse, kalbėdamiesi suaugusiųjų temomis.

Tai - tarsi amžinas protestas prieš paslaptis",- aiškino režisierius.

V.Balsiui smagu, kad spektakliui "Katytė P" nebereikia didelės reklamos. Žinia apie šį neįprastą teatro pastatymą sklinda iš lūpų į lūpas.

 
© Kauno mažasis teatras. Visos teisės saugomos.